Tydzień Edukacji Globalnej w naszej szkole

2019-11-20

W dniach 18 - 22 listopada w naszej szkole odbyły się działania w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej.

Tegoroczne wydarzenia odbywały  się pod hasłem "Obudżmy się! To ostatni dzwonek dla klimatu".

Klasa 5a w ramach obchodzonego Tygodnia Edukacji Globalnej przeprowadziła na godzinie wychowawczej rozmowę na temat obowiązków dzieci "jak dbać o planetę", "Jak ulepszać świat, by niwelować nierówności społeczne". Omówiliśmy ich zakres i odnieśliśmy ich realizację do kontekstu klasy i szkoły. Podsumowaniem zajęć była gra z aplikacji KAHOOT i gra planszowa-strategiczna "Postaw na milion". Oczywiście tematyka zabaw nawiązywała do problemów globalizacji planety oraz ochrony środowiska.

Klasa 2 - O ochronie przyrody i segregacji odpadów w klasach młodszych mówimy bardzo często, ale z okazji Tygodnia Edukacji Globalnej jeszcze bardziej przyjrzeliśmy się temu zagadnieniu. Najpierw zajęliśmy się zadaniami projektu PAH „Świat i ja”: „Co pływa w oceanie?”- zwracającego uwagę na zanieczyszczenia wód na całym świecie, oraz „Przyjaciel na lata” czyli jak zastąpić opakowania jednorazowe tymi, które są wielokrotnego użytku. Uczniowie na własnych przykładach mówili, że przynoszą wodę w bidonach lub kubkach termicznych, a śniadanie w pudełkach lub papierze śniadaniowym. Wykonane materiały uczniowie włożyli do specjalnie przygotowanych teczek. Następnie oglądaliśmy bajki ekologiczne „Ekologiczny dom” i „Porady na odpady”, w których w bardzo przystępny sposób pokazano sposoby dbania o najbliższe środowisko, recyklingu, segregacji oczami dorosłych i dzieci. Podsumowaniem zajęć była piosenka „Ekologia”. Drugoklasiści z uwagą śledzili słowa piosenki, przejęli się prośbą mrówki, która też chce mieć czysty „domek”. Zajęcia takie są bardzo potrzebne, aby od najmłodszych lat kształcić u „małych ludzi” pozytywne, ekologiczne zachowania.

Klasa 6b wzięła udział w Wirtualnym festiwalu Tygodnia Edukacji Globalnej i wykonywała tematyczne zadania.

Klasa 8 przygotowała kampanię informacyjną dotyczącą zmian klimatycznych i sposobów zapobiegania destrukcji naszego środowiska naturalnego. Plakaty edukacyjne zostały rozwieszone na wszytskich drzwiach oraz na korytarzach w naszej szkole. Oprócz tego klasa na lekcji wychowawczej podjęła się nietypowej dyskusji na temat Edukacji Globalnej - na kartkach zamieszczone były pytania dotyczące tej tematyki, rozmieszczone były w całej klasie, a uczniowie odpowiadali na nie pisząc odpowiedzi. Nie rozmawiali, tylko zapisywali swoje poglądy i myśli na dużych kartkach. Później odczytaliśmy je i omówliliśmy. Było to nowe i ciekawe doświadczenie.

Na lekcjach fizyki uczniowie klas 7a, 7b i 8 uczestniczyli w wyjątkowych zajęciach "Ale Czad", podczas których poznali tajniki kuchenki solarnej. Uczeń klasy 8 - Oliwier - przygotował również słoneczną ładowarkę do telefonu własnej produkcji.