Wycieczka klasy 7 i 8 z Budżetu obywatelskiego

2023-10-13

10 października odbyła się wycieczka zorganizowana w ramach projektu budżetu obywatelskiego. W wycieczce wzięli udział uczniowie klasy 7 i 8. Zgodnie z założeniami projektu głównym zadaniem wyjazdu było zapoznanie młodych mieszkańców Zamysłowa z ważnymi i ciekawymi miejscami na terenie miasta.

wycieczka z budżetu obywatelskiego klasa 7 i 8

Pierwszym przystankiem podczas wycieczki była dzielnica Stodoły. Tutaj uczestnicy poznali historię Elektrowni Rybnik, Zalewu Rybnickiego oraz przeszli wzdłuż trasy spacerowej zaporą na Zalewie. Dowiedzieli się wielu ciekawych informacji na temat miejscowej fauny i flory. Kolejnym przystankiem była dzielnica Ligota – Ligocka Kuźnia, gdzie podziwiali drewniany kościółek zbudowany w 1717 roku, znajdujący się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego.

Po krótkiej przerwie na posiłek uczniowie odwiedzili dzielnicę Paruszowiec – Piaski. Spacerem udali się do tężni solankowej, przy której spędzili czas korzystając z dobrodziejstwa solanki. Następnie przeszli do części mieszkalnej, gdzie mieli okazję obserwować pozostałości po dawnej Hucie Silesia, poznali historię zakładu, zobaczyli również charakterystyczne dla Śląska osiedle familoków. Przeszli także pod pomnik poświęcony pamięci mieszkańców  poległych w III Powstaniu Śląskim oraz pomordowanych w obozach koncentracyjnych w latach 1939-45.