"HAIKU - poezja chwili" -zajęcia literacko – warsztatowe klasy 7 i 8 w Bibliotece Miejskiej w Rybniku

2023-11-03

W zajęciach literacko – warsztatowych, które odbyły się 30 i 31 października w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej, wzięły udział 2 klasy: klasa 7 i klasa 8.

HAIKU  -  poezja chwili  zajęcia literacko – warsztatowe w bibliotece

Uczniowie poznali co to poezja Haiku, skąd się wywodzi i jakie są zasady jej tworzenia. Poznali przykładowe wiersze i czytali je na głos.

Następnie ćwiczyli umiejętność skupiania się i koncentrację, komunikowanie się ze sobą i innymi oraz podjęli próbę tworzenia własnych haiku. Chętni zaprezentowali swoje utwory.

Próbki twórczości przedstawiamy poniżej na zdjęciach oryginalnych prac.

Bibliotekarki dziękują uczniom i wychowawczyniom klas – Pani Anecie Wysockiej i Hannie Widera za wspólnie spędzony czas z  poezją japońską.

Haiku to poezja japońska, której początki przypadają na pierwszą połowę XVII wieku.

Utwór składa się z trzech wersów – 5 – 7 – 5 – sylab.

Poezja haiku proponuje skupienie się na jednym przedmiocie i dogłębne oddanie jego istoty. Oddaje naturalny i aktualny stan świata. Ma prostą formę i prosty język.

W Polsce poezja ta pojawiła się w pierwszej połowie XX wieku.