Szkoła Myślenia Pozytywnego - zadanie listopadowe

2023-12-01

W ramach listopadowego zadania Szkoły Myślenia Pozytywnego 22.11.2023 połączyliśmy w naszej szkole Dzień Praw Dziecka oraz Dzień Życzliwości. Tego dnia Samorząd Uczniowski wygłosi krótką konferencję przez radiolę oraz przygotowano specjalny transparent na wejście do szkoły: Dzień dobry oraz Miło Cię widzieć.

Uczniowie rozmawiali na temat Konwencji Praw Dziecka – poznawali swoje prawa, zastanawiali się wspólnie czego potrzebuje dziecko, aby szczęśliwie i zdrowo dorastać. Kolejnym zadaniem było rozróżnienie co jest potrzebą a co pragnieniem.

Szkoła Myślenia Pozytywnego - zadanie listopadowe

Uczniowie klasy 3a obejrzeli lekcję multimedialną o uchwaleniu Konwencji Praw Dziecka, wypisywali na kolorowych karteczkach prawa dzieci na całym świecie oraz wypowiadali się na ich temat. Na kolejnych karteczkach zapisywali jakie mają obowiązki. Później naklejali je tworząc ubranie na sylwetkach dziewczynki i chłopca. Wypowiadając się na temat wykonanych prac mówili o trudnej sytuacji dzieci w niektórych krajach pokazanych w filmiku, gdzie prawa dzieci nie są respektowane. Zaskoczeniem było, że prawa dziecka odnoszą się nie tylko do zdrowia fizycznego oraz również ich psychiki. Uświadomili sobie, że przestrzeganie ich praw daje im możliwość życia w bezpiecznym otoczeniu co pozytywnie wpływa na ich pewność siebie. Uczniowie wykonywali "laurki życzliwości" wpisując na nich pozytywne wiadomości opatrzone emotkami. Po wrzuceniu ich do specjalnego koszyka każdy mógł wylosować jedną dla siebie tym samym poprawiając sobie humor.

Uczniowie starszych klas podczas zajęć szukali informacji czym jest Konwencja o Prawach Dziecka, jakie posiadają prawa – tworząc
w grupach plakat informacyjny. Następnie uczniowie poznawali przykłady łamania praw dziecka oraz zastanawiali się, co należałoby zrobić, aby było inaczej.

Przeprowadzone akcje sprawiły, że nikomu nie schodził uśmiech z twarzy.