2019-09-21


KOŁO ARTYSTYCZNE "RADOSNY PEGAZ" działające w naszej szkole we WTORKI ( 9,10 lekcja)
zaprasza do III OGÓLNOPOLSKIEJ ZBIÓRKI
OKULARY DLA AFRYKI
Okulary przynosimy do pani Dańko
do 25.09.2019 r.

Co zbieramy?
– używane okulary korekcyjne dla dzieci i dorosłych o wartościach plusowych i minusowych, ale bez wartości cylindrycznych (korygujących astygmatyzm)
Jak przygotować okulary?– Najpierw sprawdź czy okulary są w dobrym stanie, tzn. czy szkła nie są porysowane (zwłaszcza w centrum!), czy są kompletne i mają wszystkie elementy oprawy! W innym wypadku nie będą spełniały dobrze swojej funkcji.
– Wyczyść okulary wodą z płynem do mycia naczyń – w Afryce jest problem z wodą, nie ma jak wyczyścić ich na miejscu.
– Jeżeli znasz moce swoich okularów – opisz je. Jeśli nie znasz – odwiedź najbliższego optyka, on na pewno chętnie pomoże. Nasza sprawdzona metoda opisywania: mała karteczka, na której opisane są moce oka prawego (OP) i oka lewego (OL) – najlepiej w tej kolejności.
– Każde opisane okulary należy zapakować do małego (najtańszego) woreczka foliowego. Bardzo prosimy, żeby nie zawiązywać woreczków – w trakcie pracy w terenie priorytetem są pacjenci, nie chcemy tracić czasu na odwiązywanie woreczków przy 100 osobach czekających w kolejce do badania. Nie chcemy ich też rozrywać. Te woreczki stanowią później substytut futerału na okulary – są cennym dodatkiem. Dlaczego nie pakujemy okularów w futerał? Jest ciężki i zajmuje dużo miejsca, podczas pakowania walizek na misje liczy się każdy gram i każdy milimetr!
– Tak przygotowane okulary, w zależności od ilości, zapakuj do koperty lub kartonowego pudełka. Pudełko można wyłożyć czymś miękkim, papierem lub folią bąbelkową, żeby zabezpieczyć okulary przed uszkodzeniem.

Cel, Misja i Wyprawy „Okulistów dla Afryki”
Głównym celem akcji jest badanie wzroku dzieci w Afryce, gdzie jak wiadomo warunki życia są bardzo trudne. Rzeczywistość jest często o wiele gorsza od przekazów medialnych i wiedzy z filmów, na podstawie których budujemy swoje wyobrażenie o życiu na tym kontynencie. Głód, choroby, brak leków, wody i pożywienia, cierpienie – to codzienność mieszkańców Afryki. Z powodu trudnej sytuacji gospodarczej i społecznej, poziom opieki medycznej stoi na bardzo niskim poziomie. W dużej części kontynentu takiej opieki nie ma w ogóle. Większość dzieci nigdy nie miała kontaktu z lekarzem, a o badaniu oczu mało kto słyszał.
– Z potrzeby serca oraz chęci niesienia pomocy najmłodszym postanowiliśmy, że w miarę swoich możliwości, postaramy się zmienić tę sytuację – mówi pomysłodawczyni akcji dr Iwona Filipecka. – Od wielu lat szukaliśmy szansy, żeby wykorzystać doświadczenie i wiedzę pracowników naszej Kliniki dla poprawy wzroku dzieci w krajach, w których opieka medyczna tego nie zapewnia. W końcu spotkaliśmy odpowiednich ludzi, w odpowiednim czasie i marzenie stało się możliwe. Tak powstała akcja „Okuliści dla Afryki"

 

więcej informacji na stronie

https://www.facebook.com/OkulisciDlaAfryki/

 

Godło Rzeczypospolitej Polskiej Miasto Rybnik
Ministerstwo Edukacji Narodowej