2026-06-24

Uczniowie klasy 2a, 2b i 5b w środę 17 czerwca pojechali na całodniową wycieczkę do Katowic. Pierwszym punktem wycieczki było centrum gier interaktywnych PIXEL , gdzie uczniowie spędzili czas na interaktywnej, podświetlanej podłodze, rywalizując i współpracując w zespołach. Był to świetny sposób na integrację klas i aktywną zabawę.

Drugim miejscem na mapie Katowic, do którego zawitali wycieczkowicze stała się artystyczna przestrzeń Pigcasso. Tutaj ⁠uczniowie wzięli udział w warsztatach opartych na technice action painting. Każdy otrzymał specjalny strój ochronny i pod okiem instruktorów stworzyli niepowtarzalne dzieła sztuki, chlapiąc farbami po płótnie lub malując na stołach obrotowych. Zamiast tradycyjnych pędzli, uczniowie do dyspozycji mieli m.in. wałki, gąbki, a nawet strzykawki, co wzmocniło kreatywną ekspresję. Każdy uczestnik warsztatów zabrał własnoręcznie stworzony obraz do domu.

Wszyscy szczęśliwi i zadowoleni wrócili do Zamysłowa. Wycieczka udałą się na szóstkę.

2026-06-22

18 czerwca uczniowie klas pierwszych poszli odwiedzić i dowiedzieć się  więcej o  trudnej i niebezpiecznej pracy strażaków w naszej jednostce Państwowej Straży Pożarnej w Rybniku. Zobaczyli tam wozy bojowe i ich wyposażenie gaśnicze. Mogli wsiąść do wozu strażackiego. Poznali szczegóły pracy strażaków podczas pożaru, wypadku i innych niebezpiecznych zdarzeń. Zobaczyli bardzo ciężki, ognioodporny strój strażaka i nawet lali wodę z węża strażackiego, ochładzając się przy tym. Kończąc wycieczkę strażak przypomniał zasady bezpiecznego wypoczynku podczas zbliżających się wakacji oraz bardzo ważne, numery alarmowe. Uczniowie podziękowali za pouczające zajęcia i obiecali uważać na siebie podczas letniego odpoczynku.

2026-06-15

13 czerwca 2026 r. w naszej szkole odbył się Festyn szkolny, który był zwieńczeniem obchodów 120 lat naszej szkoły - Szkoły Podstawowej nr 6 w Rybniku. Podczas sobotniej zabawy był czas na wspomnienia, występy artystyczne, wyróżnienia dla uczniów reprezentujących naszą szkołe, zabawa na dmuchańcach, warsztaty tematyczne, wystawy, stoiska z przekąskami oraz nawet piana party! To był przede wszystkim czas, kiedy byliśmy razem, wszyscy którzy współtworzymy społeczność szkolną SP 6. Byli również zaproszeni goście, absolwenci, rodziny oraz mieszkańcy Zamysłowa. Bardzo dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowanie oraz obsługę Festynu. 

2026-06-13

12 czerwca klasy pierwsze pojechały na wycieczkę do Rud Raciborskich do Pocysterskiego Zespołu Klasztorno-Pałacowego na warsztaty malarskie Na początku pani przewodnik opowiedziała historię Cystersów, Sanktuarium Matki Boskiej Pokornej oraz klasztoru. Potem krótki spacer po parku i podziwianie 500 letniego dębu "Cysters". Następnie uczniowie otrzymali palety z farbami i pędzle. Każdy mały malarz musiał na swojej sztaludze namalować postać Cystersa. Po skończonej pracy malarskiej jeszcze pamiątkowe zakupy w sklepie na terenie klasztoru oraz pyszne lody w pobliskiej cukierni. Zadowoleni i zmęczeni pracą mali artyści wrócili do szkoły.

 

2026-06-11

10 czerwca uczniowie klas 8 wraz z opiekunami wzięli udział w wyjeździe do Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau - byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady. Wizyta ta była niezwykle ważną lekcją historii, o której nie wolno zapominać nikomu. Obóz w Auschwitz był największym z niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i ośrodków zagłady. Życie straciło wtedy ponad 1,1 mln mężczyzn, kobiet i dzieci. Poznanie tragicznej historii tego miejsca oraz ludzi, którzy przeżyli piekło obozu, są niezbędne, by zrozumieć historię Europy i Świata, by zrozumieć czym był Holocaust oraz zagłada. 

Niezwykle głośno wybrzmiewają słowa Zofii Nałkowskiej: "Ludzie ludziom zgotowali ten los" oraz Mariana Turskiego: „Auschwitz nie spadło z nieba. Zaczęło się od drobnych form prześladowania (...) To się wydarzyło, to znaczy, że się może wydarzyć wszędzie”. 

 

2026-06-08

Z dumą informujemy, że w grudniu 2025 roku nasza placówka znalazła się w gronie laureatów konkursu „Zmiana, która działa”, realizowanego przez Instytut Edukacji Pozytywnej. Zostaliśmy wyróżnieni jako szkoła skutecznie wdrażająca wartościowe rozwiązania profilaktyczne w zakresie przeciwdziałania przemocy rówieśniczej. To ogromny sukces całej naszej społeczności – nauczycieli, uczniów oraz rodziców. Właśnie teraz, pod koniec roku szkolnego, dotarł do nas certyfikat poświadczający to niezwykle dla nas istotne wyróżnienie. 

2026-06-03

Realizacja programu "Strażnicy uśmiechu" dobiegła końca.  Na ostatnich lekcjach drugoklasiści poznając kolorowe uczucia zmierzyli się ze strachem - emocją ucieczki i gniewem - emocją walki. Są to pierwotne emocje, silne, naturalne reakcje psychofizyczne, które mają kluczowe znaczenie dla przetrwania, mobilizując organizm do działania. Uczniowie rozpatrywali również smutek jako emocję która zamiast działać zmusza nas do zatrzymania.

2026-06-03

Z okazji Dnia Dziecka uczniowie klasy 3b uczestniczyli w wyjątkowych zajęciach o kosmosie. Najpierw obejrzeli ciekawy film, a następnie poznali wiele interesujących informacji o Układzie Słonecznym i tajemnicach Wszechświata, które przekazała im pani bibliotekarka.

W części praktycznej dzieci wykonały własne „galaktyki w słoiku”, wykazując się dużą kreatywnością. Wszystkie prace zostały nagrodzone.

Zajęcia nie odbyłyby się bez ogromnego zaangażowania i wkładu pani Bogusi, za co serdecznie dziękujemy! 

2026-06-02

Uczniowie klasy 2b na lekcjach zapoznawali się z przenośnym komputerem mobilnym czyli tabletem. Pracowali w edytorze tekstu Notatnik. Pisząc krótki tekst zobaczyli jakby to było, gdyby zamiast zeszytu na języku polskim był tablet. W ramach plastyki tworzyli kolorowe obrazki. Matematyka zaś była w sieci, a dokładnie na portalu tabliczka.pl, gdzie uczniowie doskonalili tabliczkę mnożenia. Zabawy i nauki było sporo. Ważne jednak, jak stwierdziły same dzieci, że dobrze jest mieć zwykły zeszyt, książkę i kredki do rysowania, bo zdrowsze będą nasze oczy. Korzystajmy w nauce z tabletów i innych nowinek informatycznych. Ważne by z umiarem!

2026-05-31

29 maja klasy pierwsze pojechały na wycieczkę do Dzimierza na spotkanie ze zwierzątkami. Podczas warsztatów oklejały drewniane alpaki ich  futerkiem, które zostało po wcześniejszej wizycie fryzjera.

Potem nadszedł najbardziej oczekiwany punkt programu dla  dzieciaków, czyli karmienie alpak, kangurów, króliczków, świnek morskich, liska, baranków a nawet żółwika. Zwierzątka miały ciekawe imiona bohaterów z bajek i były bardzo cierpliwe czekając na pyszności z rąk dzieci. Później jeszcze rozrywka na placu zabaw, zakup pamiątek i powrót do szkoły. Pierwszoklasiści pełni wrażeń długo będa pamiętali wizytę w Zagrodzie pod Kopytkiem.
2026-05-29
Maj to miesiąc, w którym szczególnie zwracamy uwagę na książki, czytelnictwo i rolę bibliotek w naszym życiu. Z tej okazji 28 maja w sali gimnastycznej odbył się wyjątkowy Biblioteczny Turniej Klas 4–8, który połączył wiedzę, kreatywność, sportową rywalizację i przede wszystkim dobrą zabawę.
W wydarzeniu uczestniczyły wszystkie klasy od IV do VIII. Uczniowie mierzyli się z Bibliotecznym Torem Wyzwań, składającym się z siedmiu konkurencji.
2026-05-26

W poniedziałek 25 maja klasa 4 i klasa 2b udały się na wycieczkę do Ogrodzieńca.  Głównym celem wycieczki było zobaczenie  i zwiedzenie majestatycznych, częściowo zrekonstruowanych ruin Zamku Ogrodzieniec w Podzamczu – największej i najbardziej malowniczej warowni na Szlaku Orlich Gniazd, wtopionej w potężne ostańce skalne. Była to dla uczniów wyprawa pełna ciekawostek historycznych, niesamowitych widoków na ostańce jurajskie oraz legend związanych z zamkiem. Po zakupieniu pamiątek i pysznym obiedzie czekała na nas jeszcze Pustynia Błędowska, czyli „Polska Sahara” - największy w Europie obszar śródlądowych lotnych piasków. Na południowym skraju pustyni był punkt widokowy Róża Wiatrów. Drewniane pomosty i platformy widokowe okazały się świetnie przygotowane dla młodych turystów. Pogoda również dopisywała. Tutaj mogliśmy zażyć kąpieli słonecznej i poczuć lekki wiaterek unoszący ziarenka piasku. Zabawa w wielkiej piaskownicy Pustyni Błędowskiej okazała się najlepszą atrakcją. Wróciliśmy zmęczeni, ale pełni nowych, wspaniałych wrażeń.

2026-05-25

Przez kolejne dni maja klasa III A realizowała zadania programu WWF :"Zwierzęta Bałtyku" i "Co zagraża mieszkańcom Bałtyku?". Podczas zajęć dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o naszym pięknym morzu, poznaliśmy gatunki zwierząt,które można tam spotkać oraz zagrożenia, które mają wpływ na jego ekosystem.

Nie wiedzieliśmy, że oprócz mnóstwa gatunków ryb, ptaków jak i niewielkiej ilości ssaków( foka szara) w Bałtyku żyje również całe mnóstwo bezkręgowców i skorupiaków. Oprócz meduz w niektórych jego częściach można spotkać kraby, krewetki a nawet koralowce. Ekosystem Bałtyku jest bardzo wrażliwy i też niestety bardzo zanieczyszczony. Jednogłośnie stwierdziliśmy, że największym zagrożeniem dla niego jest człowiek. To od nas zależy los tego pięknego morza i jego mieszkańców.

2026-05-19

Początkiem maja klasa III A w ramach projektu WWF wybrała się na wycieczkę ornitologiczną. Celem wycieczki było poznanie ptaków miejskich zamieszkujących naszą okolicę. Wycieczka podzieliliśmy na dwa etapy. Pierwszy etap odbył się w centrum miasta, drugi wokół terenów szkolnych. Podczas obu etapów zaobserwowaliśmy kilka gatunków ptaków: gołębie, kruki i wróble. Najciekawszym spostrzeżeniem było odnalezienie ptasich gniazd.

Podsumowaniem wycieczki były warsztaty w klasie oraz zabawy w terenie. Było bardzo ciekawie.

2026-05-13

W naszej szkole zrealizowano kolejne zadanie w ramach programu „Szkoła Myślenia Pozytywnego”. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach dotyczących radzenia sobie z trudnymi emocjami, takimi jak stres, lęk i złość.

Podczas warsztatów z wykorzystaniem klocków LEGO tworzyli modele przedstawiające ich „bezpieczne miejsce”, ulubione aktywności lub przedmioty dające poczucie spokoju. Wszystkie prace stały się częścią symbolicznej „Walizki Przetrwania” – zestawu wspierających zasobów pomocnych w trudnych chwilach.

Na zakończenie uczniowie prezentowali swoje konstrukcje i opowiadali o ich znaczeniu. Zajęcia były okazją do rozmowy o emocjach, rozwijania kreatywności oraz wzmacniania poczucia bezpieczeństwa i wzajemnej empatii.

2026-05-07

W kwietniu przystapiliśmy do projektu promowania czytelnictwa w naszej szkole. Zachęcaliśmy uczniów, uczennice i  nauczycieli do sięgania po literaturę: poezję, prozę, komiksy, haiku, mangę, czyli wszystkiego co związane z książką i czytaniem. W ramach akcji zrorganizowane zostały liczne działania na terenie szkoły: zaczytana przerwa, prezentacje ulubionych książek, lekcje tematyczne dotyczące powstania książki i praw autorskich, zagadki i zabawy w bibliotece.

Projekt organizowany jest przez edukreatywnie.pl

Koordynacja projektu: p. Agnieszka Medalion i p. Aneta Wysocka 

 
 
2026-05-05

Uczeń klasy 2b Jakub Chrzanowski zajął II miejsce w XIX Powiatowym Konkursie Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej. Konkurs odbył się  29 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 11  im.  Maksymiliana Basisty w Rybniku. W konkursie wzięły udział również: Oliwia Pawlińska z klasy 2b i Milena Szweter z klasy 3a. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom oraz laureatowi. 

2026-04-30

30 kwietnia w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej oraz  rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie klas I-VIII przygotowali na ten dzień wiersze i piosenki podsumowujące najważniejsze fakty dotyczące tych świąt państwowych. Wszystkim obecnym na akademii zaprezentowali się również uczestnicy Konkursu Piosenki Patriotycznej, którzy wzięli udział w zmaganiach w kwietniu i reprezentowali naszą szkołę. 

2026-04-29

28 kwietnia odbył się szkolny konkurs pt. „Moja Ojczyzna zielona i piękna”. Uczniowie zaprezentowali wiersze ukazujące piękno i wartości polskiej ojczyzny. Występom towarzyszyła wyjątkowa, patriotyczna atmosfera.

Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy za udział. Zwyciężczynią konkursu została uczennica  klasy I A, która będzie reprezentować szkołę w konkursie powiatowym.

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy powodzenia w kolejnych zmaganiach konkursowych!

2026-04-28

21 kwietnia 2026 roku uczniowie klasy III B odwiedzili Sąd Rejonowy w Rybniku. W trakcie wizyty uczestniczyli w improwizowanej rozprawie sądowej, która wzbudziła ogromne zainteresowanie dzieci. Spotkanie miało na celu preorientację  zawodową – uczniowie poznali specyfikę pracy sędziego, prokuratora oraz adwokata, a także rolę sądu w życiu społecznym.

Następnie udaliśmy się z wizytą do Biblioteki Miejskiej, gdzie pani bibliotekarka  oprowadziła nas po niezwykłych pomieszczeniach biblioteki i opowiedziała o jej funkcjonowaniu. Wizyta była bardzo ciekawa i inspirująca. Z chęcią wrócimy tam ponownie.

Godło Rzeczypospolitej Polskiej Miasto Rybnik
Ministerstwo Edukacji Narodowej