Archiwum: listopad 2022

2022-11-03

Z okazji Dnia Kundelka został zorganizowany w tym roku konkurs plastyczny pt. „Gazeciaki – przytulaki”, którego celem było wykonanie pracy przedstawiającej pieska, ale z wykorzystaniem gazety.

2022-11-14

Dnia 10 listopada 2022 roku odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Akademia przede wszystkim miała przypomnieć trudne czasy, ale także wzbudzić w nas refleksje. Uczniowie klas I, IV,V,VII I VIII recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne, które pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. To Święto sprawia, że w zabieganym życiu stajemy na chwilkę i wspominamy naszych dziadków i pradziadków walczących o wolność. Dzień ten dla wielu jest lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości, dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.

2022-11-14

10 listopada klasy 5a i 6 uczestniczyły w wycieczce edukacyjnej do Planetarium w Chorzowie. Celem był udział w zajęciach pt. "Cztery pory roku", podczas których uczniowie dowiedzieli się dlaczego gwiazdy spacerują po niebie, kiedy Słońce wschodzi dokładnie w miejscu geograficznego wschodu, jak wraz ze zmianą pór roku zmienia się wygląd nocnego nieba. Uczniowie zapoznali się z treściami: orientacja na sferze niebieskiej – kierunki świata; gwiazdy i gwiazdozbiory; model geocentryczny budowy świata; teoria heliocentryczna Mikołaja Kopernika; ruch obrotowy Ziemi (zmiana dnia i nocy); ruch obiegowy Ziemi (zmiany pór roku).

2022-11-16

Za naszymi uczniami i uczennicami kolejne kreatywne zadania w ramach programu Szkoła Myślenia Pozytywnego. Tym razem korzystaliśmy z drgiej części Pakietu Akademickiego: Pouczmy się razem | Вчимося разом. Dobra zabawa i integracja to główne atuty tych zajęć.

2022-11-21

18 listopada klasy drugie pojechały na wycieczkę do Palmiarni w Gliwicach. Przewodnik oprowadzał i opowiadał uczniom o pięknych okazach zgromadzonych w palmiarni. Dzieci mogły podziwiać ogromne palmy czy bananowce, kolorowe storczyki i kłujące kaktusy. Zobaczyły owoce kakaowca, drzew oliwnych czy granatu. Oprócz przepięknych, bujnych roślin mogli popatrzeć na kameleona, patyczaka, wiewiórki oraz w jednej z sal na ryby z różnych zakątków świata. Uczniowie byli zachwyceni różnorodnością roślin i zwierząt, które zobaczyli w palmiarni.

2022-11-23

22 listopada naszą szkołę odwiedzili przedstawieciele i przedstawicielki Młodziezowej Rady Miasta Rybnika. Wręczyli oni podziękowania oraz upominki uczennicom biorącym udział w konkursie zorganizowanym przez Radę. Zadaniem uczestniczek było zaprojektowanie plakatu promującego akcję charytatywną "Czapka Św. Mikołaja"!

2022-11-24

21.11.2022 r. klasa 5b i 4 odwiedziły Zabytkową Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach oraz Skansen Maszyn Parowych. Uczniowie zapoznali się z historią kopalni oraz ciężką pracą górników na przestrzeni kilku wieków. Dzieci z dużym zainteresowaniem oglądały przodki górnicze, dawne stanowiska pracy oraz narzędzia. Atrakcją okazała się blisko 300 metrowa trasa, która została pokonana łodziami.

2022-11-25

Jesień, to kolorowa pora roku, która zainspirowała klasę trzecią do wykonania różnych prac. Powstały zielniki i jesienny las w słoiku.

2022-11-25

Tydzień Edukacji Globalnej (GEW) to ogólnoświatowa inicjatywa podnosząca świadomość i wezwanie do wspólnego przemyślenia i zmiany naszego świata, wykorzystująca edukację globalną jako narzędzie solidarności i zmiany.

Tegoroczna edycja europejskiego Tygodnia Edukacji Globalnej odbyła się w dniach 14 – 20 listopada.

Grupa Zagranica – jako organizacja koordynująca – zaprosiła nas do włączenia się w obchody TEG pod hasłem:

Solidarnie ponad granicami!

2022-11-30

18 listopada klasa trzecia spędziła miły wieczór z baśniami Andersena. Były świece, pluszaki, śpiwory i przekąski. Wieczór zakończył się wspólną kolacją. Było pysznie i bardzo wesoło.