Premiera koła RADOSNY PEGAZ : "Rotkäppchen"

2020-01-10

"Czerwony kapturek" z przesłaniem na bezpieczne ferie.
Koło działające w naszej szkole "Radosny Pegaz" zrealizowało niemieckojęzyczną premierę "Czerwonego Kapturka" - " Rotkäppchen". Uczniowie zmierzyli sie z niełatwym zadaniem kreując bohaterów baśni w języku braci Grimm.
Narartora odegrali: Maksymilian Szendzielorz, Jakub Kucharzewski, Czerwonego Kapturka: Agata Szweter, Agata Zydek, Babcię: Agata Pawliczek, Matkę:Agata Zydek,Wilka: Wiktoria Wlaź, Gajowego: Jakub Kucharzewski, pianino: Alicja Mazur, plakaty: Milena Kostka, Natalia Nowakowska.
Pomoc w dekoracji: Pani Monika Karczmarz, Pani Hanna Mycer.
Dodatkowo w przedstawieniu wystąpili goście specjalni - nauczyciele naszej szkoły: Pani dyrektor Bożena Fros, Pani Mirosława Wita, Pani Anna Biegonek, Pani Bożena Słomka, Pani Marcjanna Gizdoń, Pani Bogusława Dańko.
Nie bez powodu to właśnie tę baśń przypomnieli społeczności szkolnej młodzi artyści przed feriami. Podczas różnych atrakcji proponowanych w zimowe wakacje dzieci spotykają wiele obcych osób. Przesłanie dotyczyło ograniczonego zaufania do nieznajomych, mądrego nawiązywania nowych kontaktów. Tylko wtedy możemy zadbać o nasze bezpieczeństwo i nie ryzykować utraty swojego życia.
Czerwony Kapturek , to znana z dzieciństwa baśń - opowieść ludowa. Nie ma jej jednego, indywidualnego twórcy. Przekazy ludowe zostały spisane przez różnych autorów. Mamy dwie najbardziej znane spisane wersje: wersję francuską Charlesa Perraulta (La Pettite Chaperon Rouge z 1697 r.) i niemiecką braci Grimm (Rotkäppchen z 1812 r.).
Wersja Perraulta nie ma szczęśliwego zakończenia i ma o wiele bardziej dorosły wydźwięk - stanowi ostrzeżenie dla młodych dziewcząt przed zaczepkami obcych mężczyzn.
Czerpmy w Nowym Roku z pięknych morałów baśni i tak jak nasi uczniowie dążmy nie tylko do dialogu polsko - niemieckiego:)