Wycieczka klas IV do Wieliczki

2021-10-11

4 października klasy 4 wraz ze swoimi wychowawcami wybrały się na wycieczkę do Kopalni Soli w Wieliczce.

Wieliczka to jeden z najcenniejszych zabytków kultury. Zabytek klasy światowej, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Kopalnia soli w Wieliczce to podziemne miasto z rozbudowaną infrastrukturą.
Zwiedzanie rozpoczęli w szybie Daniłowicza, gdzie poznali swoich przewodników. Zobaczyli wykute w soli piękne komory, podziemne jeziora i unikalne solne rzeźby. Przeszli trasę 2,5 km. Pokonali 800 schodów i byli na głębokości 135m pod ziemią.
Dzieci z podziwem oglądały efekty pracy górników, zobaczyły narzędzia i maszyny górnicze. Poznały także Legendę Księżnej Kingi, która przyniosła bogactwo soli na polską ziemię. Ujrzeli cudowną kaplicę dedykowaną Św. Kindze i zdobiące ją solne dzieła sztuki. Uczniowie pełni emocji i wrażeń wyjechali windą na powierzchnię i po obowiązkowym odwiedzeniu Mc Donalda w drodze powrotnej wrócili do Rybnika.