2021-11-10

CUDZE CHWALICIE SWEGO NIE ZNACIE...

9 listopada klasy ósme w ramach pilotażowego przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki ,,Poznaj Polskę” zwiedziły Nikiszowiec, KWK Guido oraz Sztolnię Królową Luizę.

Wycieczka wzbogaciła proces dydaktyczny naszych ósmoklasistów.

Uczniowie z wielkim zaangażowaniem wypowiedzieli się o dzielnicy Nikiszowca i nagrali na miejscu krótki spot informacyjny dotyczący tego pięknego, często niezauważanego zakątka na Śląsku. Wyjazd umożliwił przede wszystkim, przy zachowani wszelkich zasad pandemicznych, pogłębienie tak ważnych relacji rówieśniczych. Młodzież, dzięki formie mini wykładów prowadzonych przez przewodników na całej trasie zarówno w KWK Guido  i Sztolnia Luiza, mogła zapoznać się z naszym dziedzictwem narodowym i kulturowym. Wspaniałej zabawy i dreszczyku emocji podczas pobytu ,,na dole” nie brakowało.

Dodatkowej atrakcji dostarczył obiad podany w kopalni na poziomie 320 m w nowoczesnej sali koncertowej (tzw. Komora Badawcza).

Nie tylko Skarbek, beboki, ale i świadomie wykorzystana przez oprowadzających gwara śląska wpłynęły na popularyzację osiągnięć polskiej literatury i nauki na terenach, które zwiedzili uczniowie. Wzorowe zachowanie młodzieży podczas wspólnej wyprawy udowodniło, że można w sposób atrakcyjny budować świadome relacje regionalne.