Warsztaty "Relacje społeczne" - realizacja programu Szkoła Myślenia Pozytywnego

2025-03-27

Uczniowie naszej szkoły realizują comiesięczne zadania w ramach programu "Szkoła Myślenia Pozytywnego 2.0" Tym razem skupialiśmy się na relacjach społecznych, współpracy i wartości przyjaźni. 

 

Warsztaty "Relacje społeczne" - klasa

Klasa 1b wzięła udział w marcowych warsztatach pt: "Relacje społeczne" z projektu Szkoła Myślenia Pozytywnego. Zajęcia miały na celu zrozumienie, jak ważne jest budowanie silnych i jakościowych więzi międzyludzkich. Pierwszoklasiści dowiedzieli się czym jest  wartościowa przyjaźń i dobre relacje w klasie. Sami opowiadali, co według nich oznacza bycie dobrym kolegą lub koleżanką. Przypomnieli sobie magiczne słowa: proszę, dziękuję, przepraszam, odgrywając grupami scenki, w których te wyjątkowe słowa pomogły im zbudować "Most Przyjaźni", symbolizujący współpracę w klasie, nawet gdy czasem mamy różne zdania. Na koniec uczniowie  na dużym arkuszu papieru narysowali  drzewo, ale bez liści.  Każde dziecko na swoich listkach zapisało i narysowało, co można zrobić, aby być dobrym kolegą/koleżanką.  Pomysłów było sporo. Każdy swój pomysł przyklejał na drzewo i opowiadał. Dzieciaki na koniec zajęć stwierdziły, że dobre relacje w klasie i wzajemna przyjaźń pomogą nam wspólnie się uczyć, bawić i rozwiązywać problemy. Klasa 1b to najbardziej aktywny zespół w tegorocznej edycji programy Szkoła Myślenia Pozytywnego - serdecznie gratulujemy uczniom i pani wychowawczyni - Beacie Krawiec. 

W ramach zajęć integracyjnych w świetlicy szkolnej przeprowadzono pod czujnym okiem pani Sabiny Rożek ćwiczenie pt. „Drzewo przyjaźni”. Celem działania było wzmacnianie pozytywnych relacji rówieśniczych, rozwijanie empatii oraz promowanie wartości przyjaźni i wzajemnego szacunku w grupie świetlicowej.

 Dzieci zostały wprowadzone w tematykę rozmową o tym, czym jest przyjaźń i dlaczego jest ważna. Po krótkiej dyskusji przystąpiły do pracy twórczej. Wykazywały duże zaangażowanie i chętnie dzieliły się swoimi przemyśleniami.

Dzieci chętnie uczestniczyły w działaniach i wykazały się kreatywnością. „Drzewo przyjaźni” zostało wyeksponowane w sali świetlicowej jako symbol wspólnych wartości. Zajęcia spełniły swoje cele wychowawcze i integracyjne.

Klasa 1a realizowała również zajęcia w ramach programu. Na lekcji uczniowie przypomnieli sobie o magicznych słowach śpiewając piosenkę pt."Czarodziejskie słowa". Następnie staraliśmy się wyjaśnić co oznacza być przyjacielem. Po czym uczniowie wymyślali i odgrywali grupami różne scenki promujące pozytywne zachowania.

Na zakończenie dzieci zapisywały i rysowały na przygotowanych listkach pozytywne zachowania a następnie przyklejali je do szblonu drzewa. W ten sposób powstało nasze "Drzewo przyjaźni ". Obok drzewa przykleilismy także niebieskie motyle nawiązujące do Światowego Dnia  Świadomości Autyzmu. Omówilismy jak ważne dla każdego człowieka jest bycie akceptowanym i kochnym.

tekst: Beata Krawiec, Sabina Rożek. Mirella Nowak

Godło Rzeczypospolitej Polskiej Miasto Rybnik
Ministerstwo Edukacji Narodowej