Premiera filmu "Zapach chleba"

2018-11-23

22 XI 2018r.odbyła się premiera filmu ”Zapach chleba” z udziałem uczniów koła artystycznego ”Radosny Pegaz”, działającego od września w naszej szkole.
Uczniowie nie mogli przejść obojętnie obok tak ważnej rocznicy jak 100-lecie niepodległości Polski. Już od końca września, kiedy został napisany scenariusz , młodzi artyści zmagali się z wieloma wprawkami aktorskimi, rozczytywaniem trudnej biografii Józefa Rymera oraz licznymi ćwiczeniami poza planem filmowym. Efekt pracy można było zobaczyć na dużym ekranie kinowym dzięki współorganizacji przedsięwzięcia z Domem Kultury w Chwałowicach.
Film odwołuje się do podstawowych wartości człowieka. Przywołuje pamięć małych ojczyzn i zgłębia tajemnice zapomnianych wielkich postaci historycznych na ziemi śląskiej. W ostatnich scenach możemy wysłuchać listów naszych uczniów napisanych w ramach konkursu : „100 życzeń dla państwa i miasta na 100-lecie niepodległości Polski”, odczytywanych przez samych autorów.
W filmie wykorzystano miejsca związane z przeszłością Rybnika – KWK Rymer, ale i aktualne realizacje miasta – budowę regionalnej drogi Racibórz-Pszczyna.
Cała uroczystość była wyjątkowa, bo „Zapach chleba” niósł się już od samych drzwi wejściowych Domu Kultury, gdzie uczniowie częstowali przed premierą wszystkich gości symboliczną kromką chleba z pamiątkową karteczką: ”Zapach chleba”. Premiera filmu uczniów ZSP nr 9 z Rybnika.
Program artystyczny towarzyszący premierze był niespodzianką dla odbiorców, ponieważ uczniowie opowiedzieli o dwóch ważnych urzędach w Rybniku: Urzędzie Miasta i Starostwie Powiatowym oraz przestawili władającego Prezydenta Piotra Kuczerę i Starostę Powiatu Rybnickiego Damiana Mrowca, który zaszczycił społeczność szkolną swoją obecnością.
Po premierze filmu można było wysłuchać wzruszającego wykonania piosenek naszych uczniów. Spotkanie przy „Zapachu chleba” skłaniało publiczność do przemyśleń związanych z patriotyzmem i szacunkiem do ojczyzny.

portal rybnik.com.pl napisał o wydarzeniu